Gazlı Söndürme Sistemlerinde Oda Sızdırmazlık Testi (Room Integrity Test) ya da Kapı Fan Testi̇ (Door Fan Test) İle İlgili Yapılan Hatalar Nelerdir?


 • Ölçüm cihazlarının kalibrasyonu yapılmalıdır. Her 5 yılda bir fanları kalibre etmek gerekir. Her yıl veya 2 yılda bir, harici veya dahili basınç göstergesinin kalibrasyonu gereklidir.
   
 • Statik basınç kontrolü yapılmalıdır: 
  • Tüm açık uçlu borular, 3 bar'da 10 dakikalık bir süre boyunca kapalı bir devrede pnömatik olarak test edilmelidir. 10 dakika sonunda, basınç düşüşü test basıncının %20'sini geçmemelidir;
  • Tüm kapalı kesitli boru tesisatı ve basınç düşürme cihazlarının önündeki boru tesisatı, hidrostatik olarak, en az 1,5 katı olacak şekilde, 2 dakika boyunca sızıntı olmayacak şekilde test edilmelidir.
  • Testin tamamlanmasının ardından, nemin giderilmesi için boruların temizlenmesi gerekir. [EN15004 – 1 Bölüm 8.2.3.12, 2008 Edition]
    
 • Üretici tarafından kullanılan yazılımın doğru kullanımı ile ilgili test mühendisi için geçerli bir sertifika yoktur. Eğitim sertifikaları sadece 3 yıl geçerlidir. Ölçümler sertifikalı olmayan mühendisler tarafından yapılmamalıdır.
   
 • Güncel olmayan hükümler, kodlar, standartlar ve test yazılımları kullanılmamalıdır.
   
 • Oda Sızdırmazlık Testi  EN15004 – 1 Bölüm E.2.7.1.6 ve E.2.7.3.3'e göre doğru şekilde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Testleri ve uygulamaların doğruluğunu belgelendirmeniz (onaylamanız) gereklidir. Odanın olası yangından korunmasını belgelendirmek (onaylamak) son derece önemlidir.

Oda Sızdırmazlık Denemesi, mahal duvarlarındaki tüm inşaat ve mekanik işler bittikten sonra yapılmalıdır. Test sonrası mahal duvarlarından herhangi bir boru, kablo vb. geçişi yapılırsa veya bir değişiklik yapılması durumunda, test tekrar yapılmalıdır.

Sonuçları yorumlamanıza, Oda Sızdırmazlık Testinin ulusal ve uluslararası en güncel kodlara, standartlara uygun olarak, kalibre edilmiş son teknoloji cihazlar ile yapılmasına yardımcı olmak isteriz.  


İlk Yorumu Siz Gönderin!

Yorum gönderin